A GSM, vagyis a „Global System for Mobile Communications” (Globális Rendszer a Mobilkommunikációhoz) egy nemzetközi szabvány, amelyet először az 1980-as évek végén dolgoztak ki, hogy egységes platformot biztosítsanak a mobiltelefonos kommunikációhoz. A GSM az első generációs (1G) analóg mobilhálózatok után a második generációs (2G) mobiltelekommunikációs technológia részét képezi, és jelentős mérföldkövet jelentett a digitális mobilkommunikáció fejlődésében.
A GSM rendszer lehetővé tette a hanghívások mellett az adatátvitelt is, így megteremtve az alapját a szöveges üzenetek (SMS) és később az internetes adatcsere (GPRS, EDGE) szolgáltatásoknak. A GSM technológia bevezetése forradalmasította a mobilkommunikációt, mivel interoperabilitást biztosított a különböző országok és szolgáltatók között, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy nemzetközi roaming szolgáltatásokat is igénybe vehessenek.
A GSM rendszer alapvető jellemzői közé tartozik a TDMA (Time Division Multiple Access) csatorna-hozzáférési módszer, amely lehetővé teszi több felhasználó számára, hogy megoszthassák ugyanazt a frekvenciasávot azáltal, hogy időszakokra osztják a csatorna használatát. Ezen kívül a GSM magas szintű biztonsági funkciókat is kínál, mint például az adatok titkosítása és a felhasználók azonosításának megerősítése, ami hozzájárult a rendszer megbízhatóságához és széleskörű elfogadásához.
A GSM hálózatok ma már világszerte elterjedtek, több mint 200 országban nyújtanak lefedettséget, és a világ mobil előfizetéseinek jelentős részét szolgálják ki. A technológia továbbra is az alapja sok modern mobilhálózatnak, bár az újabb generációs technológiák, mint a 3G, 4G és a 5G, tovább fejlesztik és bővítik a mobil kommunikáció lehetőségeit.
A GSM rendszer bevezetése óta a mobiltelefonok és a mobilkommunikáció gyökeresen megváltoztatta az emberek életét, lehetővé téve számukra, hogy bárhol és bármikor kapcsolatban maradhassanak. A GSM szabvány nem csak a kommunikációt tette egyszerűbbé és elérhetőbbé világszerte, hanem elősegítette a mobiltechnológiai innovációk sorát is, amelyek ma már elengedhetetlen részét képezik mindennapi életünknek.