A GPS, vagyis a Global Positioning System (Globális Helymeghatározó Rendszer) egy műholdas navigációs rendszer, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a pontos helymeghatározást bárhol a Föld felszínén, vagy a Föld közvetlen közelében, ahol van műholdas lefedettség. A rendszer az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által lett kifejlesztve, és eredetileg katonai célokra használták, de az 1980-as évektől kezdve elérhetővé vált polgári felhasználók számára is.

A GPS rendszer 24 műholdból áll, amelyek pályára állítása az 1970-es évek végén kezdődött. Ezek a műholdak folyamatosan köröznek a Föld körül, biztosítva ezzel a globális lefedettséget. A rendszer működésének alapja, hogy a műholdak rádiójeleket küldenek, amelyeket a földi GPS vevők fogadnak. A vevők ezen jelek időkülönbségének mérésével képesek meghatározni a felhasználó pontos helyzetét a Földön.

A GPS használata rendkívül széleskörű. Alkalmazzák többek között navigációra autókban, hajókon, repülőgépeken, valamint személyes navigációs eszközökben is. Emellett fontos szerepet tölt be a földmérésben, katasztrófa-kezelésben, földrajzi információs rendszerekben (GIS), és számos egyéb területen, ahol a pontos helymeghatározás elengedhetetlen.

A GPS technológia az évek során folyamatosan fejlődött, és ma már rendkívül pontos helymeghatározást tesz lehetővé. A polgári felhasználók számára általában 5-10 méteres pontosságot biztosít, míg katonai és egyes speciális civil alkalmazások esetében akár 1 méteres, vagy annál is pontosabb helymeghatározás érhető el.

Összefoglalva, a GPS vagy Globális Helymeghatározó Rendszer egy olyan technológia, amely forradalmasította a navigációt és helymeghatározást, széleskörűen használják mindennapi életünkben, és alapvető eszköze az új korszak kihívásainak kezelésében.